Zacznijmy od buziaka

Buziak w policzek, koniecznie jeden, na przywitanie, koniecznie drugi na pożegnanie, nawet jeśli cała konwersacja nie trwała dłużej niż 5 minut i polegała tylko na wymianie tradycyjnego pytania jak się masz i komentarza o pogodzie, jest nieodłącznym elementem stosunków towarzyskich między Urugwajczykami.

Urugwajczycy lubią się całować i robią to w sposób dużo bardziej naturalny, niż na przykład Hiszpanie, gdzie obowiązujące dwa buziaki są często tylko formalnością i lekkim muśnięciem w policzek. Urugwajski buziak, choć nie mający nic wspólnego z nachalnością czy przekraczaniem granic intymności, jest ciepły, przyjazny i towarzyszy mu często lekki uścisk.

Co nie tylko nas Polaków, ale i większość obcokrajowców zaskoczy, zadziwi czy nawet oburzy, to widok dwóch mężczyzn wymieniających się dość mocnym uściskiem i obowiązkowo buziakiem w policzek na powitanie i na pożegnanie. Zapewne są to dobrzy znajomi czy krewni, bo ten gest nie jest zarezerwowany dla dwóch przypadkowych mężczyzn, ale jest na tyle częsty, że wpisuje się w jeden z ważniejszych elementów kultury Urugwajskiej. Oni sami na komentarze obcokrajowców wzruszają tylko ramionami lub reagują uśmiechem, bo tak po prostu mają.

Co mnie osobiście najbardziej zadziwiło, to buziak, który wpisany jest również w kulturę biznesową. Moja pierwsza rozmowa o pracę w dużej, zagranicznej korporacji. Ja wystrojona w sukienkę i obcasy, jak wszystkie poradniki o szukaniu pracy nakazują. Otwiera mi drzwi trochę starsza ode mnie menadżerka HR, też w obcasach i w garsonce jak na kulturę korporacyjną przystało. Zbliżamy się ku sobie, ja do niej z prawie wyciągnięta ręką, prawię, pamiętając o zasadzie, żeby pierwsza nie wyciągać ręki, trzymam ją zastygłą gdzieś pomiędzy moim żebrem, zgięta wpół i tylko czekająca na znak gotową do uścisku, gdy nagle widzę zbliżający się policzek.

Tak więc zapomnijmy o zasadach, bo w Urugwaju ludzie nie komplikują sobie życia zasadami. A buziak na przywitanie w sposób skuteczny i naturalny likwiduję barierę i pozwala się komfortowo poczuć w towarzystwie nowo poznanej osoby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s